Projektowanie biżuterii cz. 1 baza informacyjna

Projektowanie biżuterii cz. 1

Tworzenie bazy informacyjnej –

Chcesz projektować biżuterię, fajnie. Zakładam, że posiadasz podstawową wiedzę z zakresu złotnictwa. Nie jest ona niezbędna, ale pomaga na początku. Zanim weźmiesz się za projektowanie zacznij od zbierania wszystkiego co ci się kojarzy z biżuterią tzn. : zasuszonych kwiatów, liści, gałązek, nasion, kamyków, skrawków tkanin we wzory, fotografii i ilustracji z katalogów mody i biżuterii. Musisz temu nadać jakiś sensowny porządek.

Image

Założyć zielnik, lub bazę skanów.

Image

Podczas gromadzenia tych skarbów przychodzą ci do głowy różne ciekawe pomysły. Notuj je na gorąco w formie szkiców z opisem lub dość dokładnych notatek.

Image

Sam się z czasem przekonasz jakie bezcenne posiadasz skarby. Wiele projektów po latach gdy wrócisz do nich okaże się dla ciebie bardzo ciekawymi i inspirującymi. Powiesz, że to śmieszne, ale twój mózg podczas zbierania informacji i tworzenia bazy pracuje na wysokich obrotach łącząc podświadomie i świadomie informacje gromadzone przez całe życie. Powstają wtedy najciekawsze i nie wymuszone koncepcje i projekty, które możesz później rozwijać. Wielu plastyków pracuje na gorąco rozkładając kamienie na stole i szuka do nich pomysłu. Nie tędy droga. Gdy twoja baza informacyjna nabierze już większych rozmiarów sam zobaczysz, że biorąc dowolny kamień, fragment materiału do ręki będzie ci się kłębiło wiele pomysłów w głowie. Sam będziesz miał problem z decyzją który realizować. Jedynie twoje umiejętności jubilerskie będą cię ograniczały.

Jest niewielu plastyków którzy tworzą fantastyczne rzeczy, tak jakby reszcie brakowało pomysłu. Ktoś mi kiedyś powiedział, że każdy przedmiot ma już zapisaną historię. Jest w tym chyba trochę prawdy. Z własnego doświadczenia wiem, że jeżeli zrobię coś wymuszonego przedmiot nie znajdzie swojego właściciela. Czasami po parę razy podchodzę do tematu i odkładam go, aż przyjdzie moment gdy koncepcja się krystalizuje i widzę finalny wyrób. Wtedy siadam i kończę, wiedząc, że kontynuuję zapisaną historię. Taki przedmiot szybko odnajduje swojego właściciela. Ludzie mówią, że to jest ładne, bo emanuje swoja energią. 

                                                                                                                                                      Krzysztof

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s